Kraniosakrální terapie

Je to velmi jemná terapeutická metoda, která pomáhá našemu systému najít celostním a bezpečným přístupem cestu k rovnováze, tedy zpět ke zdraví… Zdraví je v určité míře v těle přítomno vždy. Tělo při ošetření samo rozhoduje, co je pro něj prioritou a co bude zpracovávat jako první. Terapeut pouze připraví podmínky, aby celý proces podpořil…

Cílem této metody je harmonizace, regenerace, fyzické a psychické uvolnění a nastartování samoléčebných procesů v těle, což je vrozená schopnost těla „uzdravit se“. Tato jemná léčivá technika přináší psychickou i fyzickou úlevu a může pomoci řešit řadu zdravotních problémů. Může být i přirozenou cestou relaxace a pravidelné péče o tělo a vlastní osobní rozvoj.

Kraniosakrální terapie se dá přeložit jako lebko-křížová terapie, což znamená, že máme v těle další funkční systém propojený páteří, pomocí kterého je možné ovlivňovat zdraví. Je to v podstatě relaxační masáž prováděná jemným přikládáním rukou na určitá místa lidského těla. Pomáhá napravovat potíže psychosomatického původu a potíže spojené s pohybovým a nervovým systémem. V každém lidském těle existuje kraniosakrální systém, který je charakteristický rytmickou pohybovou aktivitou. Ta přetrvává a mění se po celý život v závislosti na fyzickém a psychickém stavu organismu.

Kranio ošetření může na první pohled připomínat práci s energiemi (např.Reiki). Jedná se však o naprosto odlišnou metodu založenou na zcela jiných principech. Nedodavá se tady energie zvenčí, ale pomáhá se klientovi podpořit jeho vlastní léčivou sílu. V podstatě se nejedná ani o masáž v pravém slova smyslu.

Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečený na lehátku v pohodlné poloze a terapeut mu podle potřeby a po dohodě přikládá ruce na, nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu. Klient se pozvolna v klidu začíná uvolňovat a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, které si tělo samo určí. Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevů klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do harmonie a zahájit léčivé procesy. Během ošetření může vnímat jemné pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v tělě a nejrůznější emoce. Může se dostavit i velmi příjemný stav, jaký můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje.

Není potřeba žádná speciální příprava. Vezměte si pohodlné oblečení, ve kterém se vám bude příjemně ležet na lehátku. Zkuste si v hlavě jen tak pro sebe zformulovat záměr, s jakým na ošetření jdete. Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní problémy jako např. vysoký či nízký tlak, zmiňte tuto skutečnost před ošetřením.

Velmi často se stává, že klient během ošetření usne, nebo prospí většinu času. Není to vůbec na škodu. Když je systém vyčerpaný, potřebuje si znovu načerpat potřebnou energii. Zajímavé je, že klient popisuje jinou kvalitu spánku, než na kterou je běžně zvyklý. Po ošetření se cítí velmi odpočatě jako po hluboké relaxaci.

Po ošetření si neplánujte nic náročného, pijte dost tekutin a řiďte se svými pocity. Udělejte si pohodlí a prostor pro své potřeby. V den ošetření se nedoporučuje pít alkohol. Účinky ošetření doznívají ještě obvykle 2–3 dny po samotném ošetření, takže na sobě můžete cítit změny. Pokud se pracovalo např. s bolestivostí pohybového aparátu, může se přechodně bolest mírně zhoršit. Nicméně by měla pozvolna odeznívat.

Indikace KST

 • Harmonizace nervového systému.
 • Zmírňuje stres a napětí.
 • Zmírnění bolestí a chronických potíží pohybového ústrojí (při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů).
 • Problémy s čelistmi, dutinami, zrakem, čichem a sluchem (tinitus).
 • Bolesti hlavy, migrény.
 • Podpora imunitního systému.
 • Hormonální nerovnováha.
 • Menstruačních problémy.
 • Zažívacích potíže.
 • Pooperační stavy, úrazy a nehody.
 • Poruchy spánku.
 • Chronická únava.
 • Stavy vyčerpanosti.
 • Deprese.
 • Podpora v procesu osobního růstu.
 • Prohloubení uvědomování si sebe sama a vnímání těla.

Frekvence ošetření je individuální. Pro docílení větších změn doporučuji projít sérii 6–10 ošetření s kratším odstupem (1–2 týdnů). Terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie – od miminek až po seniory.


Délka masáže: 60–90 minut